Ελληνική κυριαρχία με 27 (+ 1 της Κύπρου) από τα 30 μετάλλια στο "Athens Eurolymp Week 2017" | | navysports.gr
Live Streaming - Web TVΑπευθείας μετάδοση

Ελληνική κυριαρχία με 27 (+ 1 της Κύπρου) από τα 30 μετάλλια στο “Athens Eurolymp Week 2017”

Σάρωσαν τα μετάλλια οι Έλληνες ιστιοπλόοι στο «ATHENS EUROLYMP WEEK», η πρώτη φάση του οποίου ολοκληρώθηκε σήμερα το απόγευμα στον Σαρωνικό κόλπο.

Σε σύνολο 30 μεταλλίων σε όλες τις ολυμπιακές κατηγορίες οι αθλητές μας κατέκτησαν τα 27! Ένα αργυρό μετάλλιο πανηγύρισε η Κύπρος στα RSX 9.5 και δύο η Μαλαισία στα 470 ανδρών και 470 γυναικών.

Να σημειωθεί ότι με τις ολυμπιακές κατηγορίες έγιναν ταυτόχρονα και τα πανελλήνια πρωταθλήματα, ενώ ξεκίνησαν οι αγώνες στις διεθνείς κατηγορίες και συγκεκριμένα στα Οπτιμιστ, τα Λέιζερ 4,7, τα 420 και τα TECHNO που ολοκληρώνονται την Κυριακή.

Ξεχωριστή στιγμή των σημερινών αγώνων ήταν η παρθενική συμμετοχή της τυφλής αθλήτριας Χριστίνας Σκανδάλη στην κατηγορία για ΑμεΑ HANSA 2.3. Μετά από υπεράνθρωπη προσπάθεια και παρουσία εθελοντή- οδηγού η Χριστίνα κατάφερε να τερματίσει προσφέροντας συγκινητικές στιγμές. Ήταν η πρώτη φορά στην Ελλάδα που τυφλή ιστιοπλόος έλαβε μέρος σε διεθνείς αγώνες.

Η τελετή λήξης διεξάγεται στις εγκαταστάσεις του Ν.Ο.Ε.

Τους αγώνες του EUROLYMP διοργανώνουν πέντε όμιλοι (ΝΟΕ, ΝΟΤΚ, ΝΟΚ, ΝΑΟΒΒ, ΝΟΚΒ) υπό την αιγίδα της ΕΙΟ και μετέχουν η Ελλάδα, η Κύπρος, η Βουλγαρία, η Τουρκία και η Μαλαισία.

Τα τελικά αποτελέσματα ανά κατηγορία έχουν ως εξής:

470 ανδρών (16 σκάφη, 10 ιστιοδρομίες) : 1 Π. Μάντης – Π. Καγιαλής 14β. 2 Β. Παπουτσόγλου – Ι. Ορφανός 25β. 3 Ν. Φαιζάλ – Α. Σούκρι 35β. Μαλαισία. 4 Β. Γουργιώτης – Ο. Μπάτσης 42β (3οι στο πανελλήνιο πρωτάθλημα)

Αποτελέσματα-470

Αποτελέσματα-47men

470 γυναικών ( 5 σκάφη, 10 κούρσες) 1 Μ. Μπόζη – Ρ. Κλωναρίδου 45β 2 Τζ. Νουρασάι – Σ. Ασικίν 55β. Μαλαισία 3 Δ. Παγίδα – Α.Α. Στρατηγίου 102β.

Στην 3η θέση του πανελληνίου πρωταθλήματος τερμάτισαν οι Κ. Ταβουλάρη – Ν. Ε. Παπαγεωργίου.

Αποτελέσματα-47women

RSX 9.5 ( 10 σκάφη, 10 ιστιοδρομίες) 1 Β. Κοκκαλάνης 13β.
2 Α. Καριόλου 16β. Κύπρος 3 Γ. Φράγκος 29β. Την 3η θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα κατέκτησε ο Κ. Οικονομίδης.

Αποτελέσματα-rsx95

RSX 8.5 (18 σκάφη, 10 κούρσες) 1 Λ. Τσορτανίδης 9β.
2 Κ. Τριανταφύλλου 31β. 3 Α. Καλπογιαννάκης 39β.

Αποτελέσματα-rsx85

49er (6 σκάφη, 11 ιστιοδρομίες): 1 Σ. Σωτηρίου – Δ. Μπενάκης 14β.
2 Π. Καμπουρίδης – Σ. Νούτσος 15β. 3 Γ. Παναγιωτίδης – Λ. Χαραλαμπίδης 33β.

Αποτελέσματα-49er

FINN (10 σκάφη, 11 κούρσες) 1 Ι. Μιτάκης 15β. 2 Α. Τσότρας 26β
3 Γ. Καντίνης 37β.

Αποτελέσματα-finn

Laser Standard (37 σκάφη, 8 κούρσες) 1 Μ. Καραδήμας 29β.
2 Α. Μπουγιούρης 31β. 3 Δ. Παπαδημητρίου 31β.

Αποτελέσματα-Laser STD

Laser Radial (21 σκάφη, 8 ιστιοδρομίες) 1 Β. Καραχάλιου 17β.
2 Α. Προβελεγγίου 28β. 3 Α. Φακίδη 30β.

Αποτελέσματα-Laser RDL

2,4 mr (3 σκάφη, 6 κούρσες): 1 Θ. Χωραφιάρης 7β. Ν. Πατεράκης 8β. 3 Σ.Καλλιγέρης 14β.

Αποτελέσματα-24mr

HANSA 2.3 (5 σκάφη, 6 κούρσες): 1 Ε. Αχλάτης 6β. 2 Ε. Φωκιανός 12β. 3 Ε. Κουρούβανη 12β.

Αποτελέσματα-hansa

Add a Comment

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *


Close