Live Streaming - Web TVΑπευθείας μετάδοση

Στις Caroline και Georgina Evers-Swindell το μετάλλιο “Thomas Keller”

Evers-Swindell 1Η κορυφαία διάκριση διεθνώς στο άθλημα της κωπηλασίας, το μετάλλιο τιμής Thomas Keller, απονεμήθηκε φέτος κατα τη διάρκεια του παγκοσμίου κυπελλου της Λουκέρνης στις δίδυμες Νεοζηλανδές Κωπηλάτριες, Caroline Evers-Swindell και Georgina Evers-Swindell.

Οι δύο αθλήτριες απέκτησαν φήμη ως “ασυναγώνιστες” ειδικότερα στο διάστημα μετά το 2000 και εως το 2008, κερδίζοντας δύο χρυσά μετάλλια το 2004 στην Αθήνα και το 2008 στο Πεκίνο.

Το μετάλλιο Thomas Keller δίνεται από τη Διεθνή Ομοσπονδία Κωπηλασίας (FISA) είναι η μεγαλύτερη τιμή στην κωπηλασία και απονέμεται σε κάθε αθλητή ή αθλήτρια που συγκεντρώνει τις απαιτούμενες προϋποθέσεις. Είναι από χρυσό φέρει το όνομά του Thomas Keller ο οποίος ήταν ο πρόεδρος της FISA από το 1958 μέχρι το θάνατό του το 1989.

Οι πέντε παράγοντες που λαμβάνονται υπόψη για την επιλογή του προσώπου που θα το κερδίσει είναι:

  1. Η επιτυχία σε διεθνές επίπεδο, π.χ. η κατάκτηση μεταλλίων λαμβάνοντας υπόψη και το επίπεδο του ανταγωνισμού.
  2. Ο “Τύπος” της καριέρας π.χ. ο τρόπος που ξεπέρασε τυχόν εμπόδια και ελλείψεις.
  3. Η τεχνική γνώση του αθλήματος, π.χ. η επιτυχία σε διάφορους τύπους βάρκας
  4. Το φίλαθλο πνέυμα π.χ. ο σεβασμός για τους άλλους αθλητές, η στάση, ο χαρακτήρας, η αντίδραση όταν κερδίζει ή χάνει.
  5. Η φήμη του αθλητή “Θρύλου” π.χ. το πώς ο κωπηλάτης γίνεται αντιληπτός και αποδεκτός από τον κόσμο της κωπηλασίας αλλά και τους φιλάθλους εκτός κωπηλασίας γενικότερα.

Το προνόμιο που απολαμβάνουν οι νικητές του μεταλλίου Thomas Keller είναι μια δια βίου διαπίστευση σε όλους τους αγώνες παγκοσμίου πρωταθλήματος της FISA. Δικαιούνται διαπίστευση για πρόσβαση στην περιοχή του αγώνα με ειδικό σκάφος και ένα εισιτήριο τις θέσεις των επισήμων πλησίον του προέδρου της FISA.

Τα μέλη της επιτροπής που απονέμει το μετάλλιο Thomas Keller είναι:

Πρόεδρος: Dominik Keller (Γιός του Thomas Keller)
Μέλη: Matt Smith
Jean-Christophe Rolland
John Boultbee
Thor Nilsen
Martin Cross
Tricia Smith

Ανάμεσα στους νικητές των προηγούμενων ετών ήταν και οι δύο κορυφαίοι του αθλήματος σε άνδρες και γυναίκες ο Βρετανός Steve Redgrave το 2001 και η Ρουμάνα Elisabeta Lipă το 2008. Αναλυτικά η λίστα των νικητών των προηγούμενων ετών έχει ως εξης:

Έτος        Νικητής                         Χώρα
1990      Alf Hansen                      NOR
1991      Thomas Greiner             GER
1994      Yuri Pimenov                 RUS
1996      Francesco Esposito       ITA
               Nikolai Pimenov           RUS
               Thorsen                          NOR
1997      Giuseppe Abbagnale    ITA
               Carmine Abbagnale     ITA
               Jana Sorgers                 GER
              Thomas Lange              GER
1998      Kerstin Köppen           GER
              Roland Baar                  GER
1999     Silken Laumann           CAN
              Kathleen Heddle          CAN
2001      Steve Redgrave            GBR
2002     Marnie McBean           CAN
2003        Peter Antonie            AUS
2004          Nico Rienks             NED
2005     Matthew Pinsent         GBR
2006    Agostino Abbagnale      ITA
2007       Mike McKay                AUS
2008      Elisabeta Lipă             ROM
2009       Kathrin Boron            GER
2010       James Tomkins           AUS
2011        Jüri Jaanson                EST
2012       Václav Chalupa           TCH
2013       Eskild Ebbesen           DEN
2014          Drew Ginn                AUS
2015           Iztok Čop                  SLO
2016   Caroline Evers-Swindell   NZL
            Georgina Evers-Swindell

Add a Comment

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *


Close